Specifications
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 10 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Pale buff coloured gel |
| Recommended Incubation | 15 - 37oC |
| pH | 6.8 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
Medium with lower nutrient content suitable for the primary isolation of Flavobacterium columnare and F. psychrophilum
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 10 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Pale buff coloured gel |
| Recommended Incubation | 15 - 37oC |
| pH | 6.8 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
| Organisms | Ref. No | Result |
|---|---|---|
| Flavobacterium psychrophilum | Clinical isolate | good growth comparable to control after up to 5 days incubation at 15-17oC |
7616
SKU: 7616