Specifications
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 11 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Pale red-brown gel |
| Recommended Incubation | 37oC |
| pH | 7.1 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
A selective differential medium for the isolation of Escherichia coli O157:H7
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 11 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Pale red-brown gel |
| Recommended Incubation | 37oC |
| pH | 7.1 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
| Organisms | Ref. No | Result |
|---|---|---|
| Escherichia coli O157:H7 | NCTC 12900 | >50% growth compared to control plate, straw or colourless colonies |
| Staphylococcus aureus | ATCC 25923 | Total Inhibition |
| Escherichia coli | ATCC 25922 | Weak or Strong Growth. Pink colonies |
8082
SKU: 8082