Specifications
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 6 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Clear, pale straw-coloured gel |
| Recommended Incubation | 25-35oC |
| pH | 7.0 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
A medium for the enumeration of yeasts and other fungi in dairy and food products
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 6 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Clear, pale straw-coloured gel |
| Recommended Incubation | 25-35oC |
| pH | 7.0 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
| Organisms | Ref. No | Result |
|---|---|---|
| Bacillus subtilis | ATCC 6633 NCTC 10400 | >50% growth compared to control plate |
| Aspergillus brasiliensis | ATCC 16404 NCPF 2275 | Good growth compared to control plate |
| MSDS | Download |
7539
SKU: 7539