Specifications
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 12 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Clear, colourless gel |
| Recommended Incubation | 25oC |
| pH | 4.8 +/-0.2 |
| Fill Volume | 25ml |
A synthetic medium for the enumeration of wild yeasts from brewing processes
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 12 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Clear, colourless gel |
| Recommended Incubation | 25oC |
| pH | 4.8 +/-0.2 |
| Fill Volume | 25ml |
| Organisms | Ref. No | Result |
|---|---|---|
| Saccharomyces cerevisiae | NCPF 3178 | No or weak growth |
7041
SKU: 7041