Specifications
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 12 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Clear, pale green gel |
| Recommended Incubation | 35 - 37oC |
| pH | 7.0 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
Listeria Selective (OXFORD) agar 90mm plates are a selective medium for the detection of Listeria monocytogenes, used in a range of sectors including food & beverage, dairy and veterinary.
Listeria Selective (OXFORD) agar plates available in packs of 10. Shelf life of 12 weeks.
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 12 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Clear, pale green gel |
| Recommended Incubation | 35 - 37oC |
| pH | 7.0 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
| Organisms | Ref. No | Result |
|---|---|---|
| Listeria monocytogenes | ATCC 19111 | >50% recovery compared to control. Grey to black colonies with black halo |
| Listeria monocytogenes | ATCC 13932 | >50% recovery compared to control. Grey to black colonies with black halo |
| Escherichia coli | ATCC 25922 | Total Inhibition |
| Enterococcus faecalis | ATCC 19433 NCTC 775 | Total Inhibition |
9090
SKU: 9090