Specifications
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 6 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Clear, red gel |
| Recommended Incubation | 35 - 37oC |
| pH | 7.4 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
A selective medium for Yersinia enterocolitica
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 6 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Clear, red gel |
| Recommended Incubation | 35 - 37oC |
| pH | 7.4 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
| Organisms | Ref. No | Result |
|---|---|---|
| Yersinia enterocolitica | NCTC 12982 | Good growth of red colonies compared to control, with “bull’s eye” appearance |
| Escherichia coli | ATCC 8739 NCIB 8545 | Total inhibition |
| Salmonella typhimurium | ATCC 14028 NCTC 12023 | Total inhibition |
| Staphylococcus aureus | ATCC 6538 NCTC 10788 | Total inhibition |
| MSDS | Download |
7992
SKU: 7992