Specifications
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 7 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Clear, colourless or slightly straw-coloured gel |
| Recommended Incubation | 35 - 37oC |
| pH | 8.6 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
A selective medium for the isolation of pathogenic Vibrio, spp., particularly Vibrio cholerae
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 7 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Clear, colourless or slightly straw-coloured gel |
| Recommended Incubation | 35 - 37oC |
| pH | 8.6 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
| Organisms | Ref. No | Result |
|---|---|---|
| Vibrio furnissii | NCTC 11218 | Growth comparable to control plate (yellow colonies) |
| Vibrio parahaemolyticus | NCTC 10903 ATCC 17802 | Growth comparable to control plate (green colonies) |
| Escherichia coli | ATCC 8739 NCIMB 8545 | No growth |
8085
SKU: 8085