Specifications
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 9 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Translucent, pale yellow gel |
| Recommended Incubation | 22 - 37oC |
| pH | 5.6 +/-0.4 |
| Fill Volume | 25ml |
A selective medium for the isolation of yeasts and other fungi in a 25ml plate fill to comply with BSAC standards
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 9 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Translucent, pale yellow gel |
| Recommended Incubation | 22 - 37oC |
| pH | 5.6 +/-0.4 |
| Fill Volume | 25ml |
| Organisms | Ref. No | Result |
|---|---|---|
| Candida albicans | ATCC 2091 NCPF 3255 | Good growth compared to control plate |
| Escherichia coli | ATCC 8739 NCTC 8545 | Full of partial inhibition of growth |
| MSDS | Download |
8081CD
SKU: 8081CD