Specifications
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 7 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Black, opaque gel |
| Recommended Incubation | 37oC |
| pH | 6.9 +/-0.2 |
| Fill Volume | 20ml |
A selective medium for the isolation and presumptive identification of Legionella, spp. in clinical and environmental samples
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 7 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Black, opaque gel |
| Recommended Incubation | 37oC |
| pH | 6.9 +/-0.2 |
| Fill Volume | 20ml |
| Organisms | Ref. No | Result |
|---|---|---|
| Legionella pneumophila | NCTC 12821 | >50% recovery compared to control. White colonies |
| Legionella pneumophila | NCTC 11192 | >50% recovery compared to control. White colonies |
| Legionella pneumophila | Wild strain | >50% recovery compared to control. White colonies |
| Escherichia coli | ATCC 8739 NCIB 8545 | 10% growth compared with control plate |
| Staphylococcus aureus | ATCC 6538 NCTC 10788 | 10% growth compared with control plate |
8066
SKU: 8066