Specifications
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 11 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Colourless, clear or translucent gel |
| Recommended Incubation | 35 - 37oC |
| pH | 7.3 +/-0.3 |
| Fill Volume | 18ml |
Deoxyribonuclease (DNase) agar 90mm plates – a differential medium for the detection of deoxyribonuclease activity in coagulase-positive staphylococci.
90mm DNase Agar plates sold in packs of 10. Available from stock with shelf life of up to 11 weeks.
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 11 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Colourless, clear or translucent gel |
| Recommended Incubation | 35 - 37oC |
| pH | 7.3 +/-0.3 |
| Fill Volume | 18ml |
| Organisms | Ref. No | Result |
|---|---|---|
| Staphylococcus aureus | ATCC 6538 NCTC10788 | Good growth. Clear zone around colonies when plate is flooded with 1M hydrochloric acid |
| Staphylococcus epidermidis | ATCC 14990 NCTC 11047 | Good growth No clear zone around colonies when plate is flooded with 1M hydrochloric acid |
8035
SKU: 8035