Specifications
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 4 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Red coloured, clear to slightly opalescent gel |
| Recommended Incubation | 35 - 37oC |
| pH | 7.8+/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
A chromogenic medium for the identification of Enterococcus faecium from faeces, sewage and water samples
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 4 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Red coloured, clear to slightly opalescent gel |
| Recommended Incubation | 35 - 37oC |
| pH | 7.8+/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
| MSDS | Download |
7086
SKU: 7086