Specifications
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 12 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Deep red gel |
| Recommended Incubation | 42oC |
| pH | 7.4 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
A selective medium for the isolation of Campylobacter at 42°C
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 12 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Deep red gel |
| Recommended Incubation | 42oC |
| pH | 7.4 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
| Organisms | Ref. No | Result |
|---|---|---|
| Campylobacter jejuni | NCTC 11322 | >50% recovery, compared with control |
| Staphylococcus aureua | ATCC 25923 | Inhibited. No growth |
| Escherichia coli | ATCC 8739 NCIB 8545 | Inhibited. No growth |
8002
SKU: 8002