Specifications
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 10 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Clear, pale straw-coloured gel |
| Recommended Incubation | 22 - 37oC |
| pH | 7.0 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
A non selective medium for the isolation of viable organisms in milk and dairy products
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 10 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Clear, pale straw-coloured gel |
| Recommended Incubation | 22 - 37oC |
| pH | 7.0 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
| Organisms | Ref. No | Result |
|---|---|---|
| Bacillus subtilis | ATCC 6633 NCTC 10400 | >70% recovery compared to control |
| Escherichia coli | ATCC 8739 NCIB 8545 | >70% recovery compared to control |
| Pseudomonas aeruginosa | ATCC 27853 NCTC 12934 | >70% recovery compared to control |
| Staphylococcus aureus | ATCC 25923 | >70% recovery compared to control |
9096
SKU: 9096