Specifications
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 10 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Transparent, pink gel |
| Recommended Incubation | 25 - 37oC |
| pH | 5.6 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
A selective medium for the enumeration of yeasts and fungi
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 10 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Transparent, pink gel |
| Recommended Incubation | 25 - 37oC |
| pH | 5.6 +/-0.2 |
| Fill Volume | 18ml |
| Organisms | Ref. No | Result |
|---|---|---|
| Saccharomyces cerevisiae | ATCC 9763 | Good growth, ≥50% recovery, pink coloured colonies |
| Aspergillus brasiliensis | ATCC 9642 | Good growth, ≥50% recovery, pink coloured colonies |
| Escherichia coli | ATCC 25922 NCIB 12241 | No growth |
| Bacillus subtilis | ATCC 6633 | No growth |
8099
SKU: 8099