Specifications
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 12 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Clear, pale brown/straw gel |
| Recommended Incubation | 25oC |
| pH | 3.5 +/-0.2 |
| Fill Volume | 20ml |
Agar for the detection, isolation and enumeration of yeasts and moulds, acidified with acetic acid to inhibit bacterial growth
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 12 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Clear, pale brown/straw gel |
| Recommended Incubation | 25oC |
| pH | 3.5 +/-0.2 |
| Fill Volume | 20ml |
| Organisms | Ref. No | Result |
|---|---|---|
| Zygosaccharomyces bailii | Clinical isolate | Good growth, comparable to control |
| Rhodotorula glutinis | Clinical isolate | No growth |
| MSDS | Download |
7639
SKU: 7639