Specifications
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 6 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Brown gel |
| Recommended Incubation | 35 - 37oC, anaerobic |
| pH | 6.8 +/-0.3 |
| Fill Volume | 18ml |
Medium for the enumeration of anaerobic organisms from a variety of sample types
| Container | 90mm Plate |
| Pack Size | 10 |
| Shelf Life | 6 weeks |
| Storage Temp | 2-8oC |
| Appearance | Brown gel |
| Recommended Incubation | 35 - 37oC, anaerobic |
| pH | 6.8 +/-0.3 |
| Fill Volume | 18ml |
| Organisms | Ref. No | Result |
|---|---|---|
| Clostridium perfringens | ATCC 13124 NCTC 8237 | Good growth, comparable to control plate |
| Clostridium perfringens | ATCC12916 NCTC 8238 | Good growth, comparable to control plate |
| MSDS | Download |
7034
SKU: 7034